strona główna

 

KATALOG "DODATKI"

(zawiera fragmenty, do których przeważnie prowadzą odnośniki z innych części niniejszej strony, a także różne cytaty i "złote myśli" nie związane bezpośrednio z działalnością KLANDESTEIN, choć ważne dla zrozumienia naszych idei).


Utwór pt.
"Spacebowls" powstał na przełomie września i października 2001, jako produkt naszej współpracy z Łukaszem Pawlakiem (NEMEZIS). Jest przeznaczony na kolejną z płyt z cyklu "City Songs", wydawanych przez REQUIEM RECORDS ukazał się na "City Songs IV" w kwietniu 2002). Powstał on w ten sposób, że Łukasz przysłał nam ścieżkę, będącą mixem, wykonanym na bazie naszych poprzednich nagrań, a my dograliśmy do niej trzy kolejne ścieżki. Poniżej znajduje się krótka notka, która była inspiracją dla powstania tytułu utworu, a także wytłumaczenie gry słów tworzącej tytuł.

"Według mitologii ludu Haruu z Nowej Gwinei, kosmos jest pozostałością po zabawie, której oddawał się na początku czasów bóg Guyiyu . Formował on z "pra-kosmicznego błota" kule, które ciskał przed siebie z niewyobrażalną siłą. Kule te zderzały się ze sobą i rozpryskiwały na mniejsze kawałki. Siła boga była tak wielka, że owe kule  - dzisiejsze gwiazdy, planety i asteroidy  - po dziś dzień nie straciły swego rozpędu. Ta gra w "kosmiczne kręgle" nadała kształt temu co dzisiaj spostrzegamy jako widzialny wszechświat."
  -  wg "Mitologia ludów Australii I Oceanii"

 

"space" -  (ang. -przestrzeń kosmiczna, kosmos)

"bowl" -  (ang. - kielich, miska, puchar),

"bowls" - (ang. - gra w kręgle, gra w kule),

 - a więc: "Spacebowls" = "kosmiczne kręgle"

 

 

 

CYTATY 


"Samotność jest koniecznym warunkiem ekstatycznego doświadczenia, a zwłaszcza doświadczenia najwyżej cenionego przez post-wagnerowskich artystów - chodzi mi o heroizm. Nie można czuć się postacią heroiczna, nie będąc wprzód odrzuconym przez świat lub raczej samemu nie zrywając ze światem. Dla takich ludzi (np. Arnolda Schonberga) samotność stała się źródłem ich heroicznego życia, heroizm zaś patronował ich twórczości."  - GLENN GOULD

"Pełna negacja jest istotą tego, co pozytywne." JIDDU KRISHNAMURTI


"Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia..." - przejmujący list chorego na raka Gabriela Garcii Marqueza.

"...krytykom...." - znakomity fragment słynnej autobiografii KLAUSA KINSKIEGO "Ja chcę miłości!" - parę ważnych słów, które powinien przeczytać każdy, kto ma ochotę, zamiar, możliwość albo tylko nieśmiałą  pokusę, by krytykować, oceniać, stawiać stopnie bądź w jakikolwiek inny sposób "wymierzać sprawiedliwość" sztuce...

strona główna